לנצח את עצמך

לפני הרצון לנצח אחרים, בואו נהיה מסוגלים לנצח את עצמנו

באייקידו אין תחרויות. אני מניח שחשוב גם לבצע אימונים שמטרתם לנצח אחרים, אבל באייקידו אנו מנסים ללמוד קודם כל לנצח את עצמנו.
מייסד האייקידו, מוריהיי אואשיבה, נהג לומר: "באייקידו חשוב לנצח את עצמך". העיקרון הזה נקרא ביפנית "א-גאטסו". משמעותו, להיות מסוגל לשפוט את עצמי בעצמי. להיות מסוגל לשלוט בעצמי. זה נשמע קל אך למעשה קשה מאוד לביצוע.

לדוגמה, נאמר שהחלטנו לקום ב 5:00 בבוקר. כאשר מגיעה השעה 5 קשה מאוד לצאת מהמיטה ומתחילים לספור עוד 5 דקות, עוד 3 דקות. לבסוף עובר הזמן ומתעוררים מאוחר.
האם לא קרה לכם?

גם אני, שמתאמן באייקידו 38 שנים, במיוחד בחורף מרגיש את הקושי לקום בבוקר. אבל קשה או לא, כאשר מגיע הזמן צריך להוציא את עצמך מהמיטה ויהי מה.
אני חושב שכאשר קשה לך ואתה אוזר אומץ וקם בכל זאת – זהו ניצחון על עצמך. חשוב לא להתחבא בין השמיכות ופשוט לקום! אם עושים את זה, השאר יותר קל ממה שחשבנו.
קודם כל להחליט, ולבצע בנחישות. ראשית לפעול, לבצע.

זה נכון לא רק לגבי השכמה בבוקר אלא לגבי כל דבר בחיים. אני חושב שזה נהדר להפוך לאדם השולט בעצמו, לאדם היכול לנצח את עצמו.

פוסטים נוספים שאולי יעניינו אותך

מה מייחד את האייקידו
הבלוג של אלי לרמן

מה מייחד את האייקידו?

יש שיאמרו שהדגש על "השימוש באנרגיה של התוקף" הוא מה שמבדיל את האייקידו. זה בהחלט מאפיין חשוב אבל יש אותו גם באומנויות אחרות. לעניות דעתי, מה שמייחד את האייקידו הוא העובדה שהמייסד הכניס בו את המושג "אהבה"

המשך קריאה »