לנצח את עצמך

לפני הרצון לנצח אחרים, בואו נהיה מסוגלים לנצח את עצמנו

באייקידו אין תחרויות. אני מניח שחשוב גם לבצע אימונים שמטרתם לנצח אחרים, אבל באייקידו אנו מנסים ללמוד קודם כל לנצח את עצמנו.
מייסד האייקידו, מוריהיי אואשיבה, נהג לומר: "באייקידו חשוב לנצח את עצמך". העיקרון הזה נקרא ביפנית "א-גאטסו". משמעותו, להיות מסוגל לשפוט את עצמי בעצמי. להיות מסוגל לשלוט בעצמי. זה נשמע קל אך למעשה קשה מאוד לביצוע.

לדוגמה, נאמר שהחלטנו לקום ב 5:00 בבוקר. כאשר מגיעה השעה 5 קשה מאוד לצאת מהמיטה ומתחילים לספור עוד 5 דקות, עוד 3 דקות. לבסוף עובר הזמן ומתעוררים מאוחר.
האם לא קרה לכם?

גם אני, שמתאמן באייקידו 38 שנים, במיוחד בחורף מרגיש את הקושי לקום בבוקר. אבל קשה או לא, כאשר מגיע הזמן צריך להוציא את עצמך מהמיטה ויהי מה.
אני חושב שכאשר קשה לך ואתה אוזר אומץ וקם בכל זאת – זהו ניצחון על עצמך. חשוב לא להתחבא בין השמיכות ופשוט לקום! אם עושים את זה, השאר יותר קל ממה שחשבנו.
קודם כל להחליט, ולבצע בנחישות. ראשית לפעול, לבצע.

זה נכון לא רק לגבי השכמה בבוקר אלא לגבי כל דבר בחיים. אני חושב שזה נהדר להפוך לאדם השולט בעצמו, לאדם היכול לנצח את עצמו.

פוסטים נוספים שאולי יעניינו אותך

יום אחד חיים שלמים
הבלוג של אלי לרמן

יום אחד חיים שלמים

בסיום הסדנה השנתית עם סוגנומה סנסאי הענקנו לו מתנה, יצירת אומנות מעשה ידיו של גיא קנטור. אפשר לראות אותה בפוסט הקודם: "יום אחד חיים שלמים 一日一生"

המשך קריאה »
אז איך היה לכם ביפן
הבלוג של אלי לרמן

אז איך היה לכם ביפן?

במוצ"ש 6/4/2019 יצאה משלחת של המרכז הישראלי לאייקידו למחנה אימונים בפוקואוקה, יפן. חברי המשלחת: גיא טוטקה, חנה בהק, יוסף צעירי, עדי גורן, אדי האס שאליו הצטרפו אשתו סווטה ושני ילדיו אורי ואיתי ועבדכם הנאמן.

המשך קריאה »
שיעור בתוך שיעור
בלוג חברי המרכז

שיעור בתוך שיעור

הציפייה שלי מהסדנה בדרך כלל מרוכזת בלימוד טכניקות נוספות ושיפור טכניקות קיימות. יש לנו אורחים חשובים שבאו מרחוק וגם מקרוב ואיתם מגיעים ניסיון רב, אחר, ושונה, ומטבע הדברים צופן בחובו המון פוטנציאל לימודי.
אבל בסדנה האחרונה פתאום גיליתי…

המשך קריאה »
גודל פונט
ניגודיות גבוהה