סדנאות לבתי ספר

מתוך שיחות עם מורים ומנהלים, עלה שוב ושוב הצורך להעביר לתלמידים בגילאים שונים ערכים חשובים בדרכים חדשות, מעניינות ויצירתיות. הסדנה נבנתה במטרה לענות על הצורך הזה בדגש על לימוד חווייתי.

כל סדנה נבנית במיוחד לענות על צורך מסוים ומעבירה ערכים שנבחרו על ידי מזמין הסדנה. הדגש בסדנה הוא על "חוויה". הסדנה בנויה מתרגולות פיזיות ומנטליות מגוונות בשילוב עצירה מתודית לניתוח והבנה עמוקים יותר. הלימוד דרך החוויה הפיזית הינו כלי עוצמתי ביותר. מניסיוננו משתתפי הסדנה מפנימים את הערכים בצורה עמוקה, חיובית ומתמשכת. הסדנה הינה חוויה חיובית, מהנה, מגבשת ומעוררת מחשבה.

מעבר להתנסות ולפעילות המעשית, שולב שיח ערכי בעל חשיבות ממדרגה ראשונה, שיח שאפשר להגיע אל הילדים ולהעביר מסרים מורכבים בצורה חווייתית. חשוב לציין שניתן לשיח זה ביטוי והמשכיות גם בין כותלי הכתה. הודגשו ערכים כדוגמת: נפילות וטעויות הן חלק מהחיים – החכמה היא ללמוד לקום חזרה על הרגלים; הקשבה – מה ניתן ללמוד מכך לחיים?; מנגנון התגובה האוטומטית – האם אני יכול לבחור להגיב אחרת?; שליטה עצמית במצבי לחץ – מיהו החזק באמת?; החזק אינו צריך להראות את זה – הוא יכול להושיט יד ולעזור לחלש ממנו; במקום לנסות לשנות את האחר – שנה קודם את עצמך…

דניאל צור
מחנכת כתה ו', בית ספר ברטוב, רעננה

הסדנאות מבוססות על ערכי האייקידו

אמנות לחימה יפנית לא תחרותית, המגיעה מפילוסופיה מרתקת הכוללת, בין היתר, את הערכים הבאים:

  • הובלה
  • אי אלימות
  • בנייה הדדית
  • הקשבה והצטרפות
  • כבוד לעצמי ולאחר
  • פתרון קונפליקטים בדרכים יצירתיות תוך שמירה על עצמי וגם על בן/בת הזוג

מה שייחד את הסדנאות היא העובדה שהערכים הועברו בצורה חווייתית, תוך תרגול פיזי ועצירה לניתוח. התלמידים והמורים שהשתתפו בסדנאות דיווחו שהסדנה הייתה מוצלחת מאוד וציינו שהלימוד דרך החוויה היה עוצמתי.

גיל מעיין
מנהל, חטיבת הביניים אורנית