חוויות מיפן – המורה שלי – מאסטר סוגנומה

חוויות מיפן – המורה שלי – מאסטר סוגנומה

במהלך ביקורנו ביפן, היו לנו הזכות והעונג להשתתף בשיעורים בהדרכתו של מאסטר סוגנומה, דאן-8 (הדרגה הגבוהה ביותר המוענקת כיום). סוגנומה סנסאי הוא תלמיד ישיר של מייסד האייקידו, או-סנסאי, אחד האחרונים שזכו להיות תלמידים פנימיים (אוצ'י-דשי) של המייסד. הוא המורה שלי לאייקידו מאז התחלתי את דרכי באומנות (בשנת 1989). יש לי מורה אחד ואני תמיד אסיר תודה לו על הדרכתו ועל השפעתו החיובית על חיי.

גם כיום, בגיל 71, ממשיך סנסאי ללמד אייקידו 7 ימים בשבוע. במהלך ימי השבוע הוא מלמד בין 2 ל 3 שיעורים בכל יום, בעיר פוקואוקה ובסופי שבוע נוסע לדוג'ואים מרוחקים המזמינים אותו. זהו לוח זמנים דורשני ביותר. חלק מהקסם של סוגנומה סנסאי הוא ההתלהבות בה הוא מלמד. התלהבות זו בולטת במיוחד בשיעורי הילדים. מצורפת תמונה משיעור ילדים שבו זכיתי לקחת חלק.

"הדרכה בגובה העיניים" - מאסטר סוגנומה במהלך שיעור אייקידו לילדים
"הדרכה בגובה העיניים" – מאסטר סוגנומה במהלך שיעור אייקידו לילדים

רוב האנשים שאני מכיר אינם נלהבים ממשלח ידם. "זו פרנסה, עושים מה שצריך, את ההנאה מוצאים במקומות אחרים". אצל סוגנומה סנסאי רואים ומרגישים שמדובר במשהו אחר לגמרי. במיוחד מדהים הדבר כאשר חושבים על כך שהוא עוסק בהדרכת אייקידו כבר 43 שנים. כמה אנשים אתם מכירים המצליחים לשמר את התלהבותם לאחר 43 שנים?

כפי שציינתי, סנסאי הוא המורה שלי. זה משהו עמוק בהרבה מאשר מורה בבי"ס. זה מורה לחיים. אני כמובן לומד ממנו רבות גם ברמה הטכנית של אייקידו אבל לא פחות חשוב מכך למדתי ואני עדיין לומד שיעורים על הדרכה, גישה לחיים ועל החיים בכלל. אין מילים לתאר את החוב שאני חב לאיש היקר הזה.

סוגנומה סנסאי הוא איש ענו והגישה שלו לחיים מעוררת אצלי באופן אישי הערצה. לפני מספר שבועות הוענק לסנסאי פרס מאוד יוקרתי של איגוד אומנויות הלחימה היפני. הפרס הוא פרס מפעל חיים, המוענק בכל שנה לאדם אחד שפועלו לקידום אומנויות הלחימה יוצא דופן. סנסאי מאוד התרגש מהפרס ובמסיבה שערכו לכבודו אמר את המשפטים הבאים: "כאשר הגעתי לעיר פוקואוקה פגשתי איש חכם בשם אינואואה-סאן שעזר לי מאוד בצעדיי הראשונים בעיר. הוא שאל אותי האם אני יודע מה מקור הציור 'אדם' ( HITO  人) ביפנית. מאחר שלא ידעתי, הוא הסביר: 'הסימנייה 'אדם' מורכבת משתי רגליים, האחת נתמכת בשנייה. זהו סימן לכולנו שאף אדם אינו עומד לבדו, וכאשר מישהו מצליח, לעולם יהיה הדבר בזכות אנשים רבים שתמכו, עזרו וסייעו בידו.' לכן, היום כאשר קיבלתי את הפרס המכובד הזה אני אומר לכם שבעצם זהו פרס שניתן לדוג'ו שלנו, זהו פרס השייך לכולנו. הפרס מציין את ההישגים של אנשים רבים, של כולנו יחד. תודה רבה לכם."

אני מאוד התרגשתי לשמוע את הדברים הללו. אדם הזוכה בפרס מפעל חיים ואינו משתכר מהפרס אלא זוכר את כל האנשים סביבו ומודה להם על עזרתם, זה היה שיעור מאלף עבורי.

אחלוק אתכם חוויה אישית מהביקור האחרון, שאולי תסייע להבין מיהו האיש. יומיים לפני שובנו לישראל, חשתי כאבים בגב התחתון. בעקבות זאת החלטתי לוותר על השתתפות בשיעור של סנסאי ובחרתי לצפות בשיעור. לאחר השיעור חזרתי לחדר ונחתי. המנוחה עשתה לי טוב ובדיעבד הייתה זו הבחירה הנכונה, למרות שבאותו רגע היה לי קשה לוותר על השתתפות פעילה בשיעור.

למחרת בבוקר קיבלתי טלפון לחדרי. בצד השני של הקו סוגנומה סנסאי: "איך אתה מרגיש? בטח קשה לך להסתובב. אולי אביא לך ארוחת צהריים לחדר?" למותר לציין כי סוגנומה סנסאי הוא איש מאוד עסוק, עומד בראש ארגון גדול של אלפי תלמידים. בתוך עיסוקיו הרבים הוא מצא זמן להתקשר ולדרוש בשלומי ואף הציע להביא לי ארוחה לחדר. זה מה שנקרא "שירות עד הבית". רגישות ברמה אחרת.

סוגנומה סנסאי ואלי לרמן
סוגנומה סנסאי ואלי לרמן

גם במהלך הביקור הנוכחי קיבלתי מסנסאי הדרכה אישית, כולל טיפים ודגשים שונים. בנוסף, קיבלתי גם מתנות מוחשיות, אחת מהן היא הקליגרפיה המרשימה המצורפת מטה: Toku ha ko narazu

קליגרפיה מאת סוגנומה סנסאי
קליגרפיה מאת סוגנומה סנסאי

משמעות הקליגרפיה בתרגום חופשי: מידה טובה לעולם לא תהיה לבד (התרגום הכי קרוב למילה "טוקו" הוא "מידה טובה" והמשמעות כוללת בתוכה גם יושר, מוסריות, טוהר; באנגלית Virtue).

ביפנית יש אמרה מפורסמת בנושא חשיבותו של המורה. האמרה היא: 三年かけて良師を探せ

בתרגום חופשי: "הקדש 3 שנים למציאת מורה טוב".

האמרה הזו מסכמת את חשיבותו של "מורה" במזרח בכלל וביפן בפרט ומתמצתת את רגשות התודה שלי על ההשגחה העליונה שהפגישה אותי עם מאסטר סוגנומה.

18 תגובות

 1. מעט מילים ותמונות מעבירות תפיסת עולם שלמה וממחישות את האמרה שבסיומו של הטקסט.
  תודה עבור השיתוף בחוויה הגדולה של הביקור. אשוב ואקרא כדי לקבל השראה.

  1. בן שלום,
   תודה על התגובה והפרגון.
   אני שמח שאתה מקבל השראה מהפוסט.
   תודה ולהתראות.
   אלי

 2. מאוד מרגש!
  ללא ספק האיש הזה הוא מתנה עבורך ודרכך גם עבורנו.
  אז תודה מקרב הלב לשניכם
  🙂

  1. גיל שלום,
   אכן, האיש הזה הוא מתנה עבורי ועבור כולנו.
   תודה רבה על הפרגון 🙂
   להתראות בקרוב,
   אלי

 3. תודה על השיתוף המרגש. אני תמיד נהנית לקרוא על דמותם ודרכם של המורים החכמים, האנושיים והמרתקים, ובמיוחד אדם כה מיוחד ויקר כסוגנומה סנסאי. זו דרך צנועה, בריאה ואופטימית, עם הפרופורציות הנכונות, שתמיד חשוב להיזכר בהן במירוץ החיים המטורף שלנו, ולנסות ליישם איפה שאפשר.
  מעבר לזה, למרות ההפסקה הכל-כך ארוכה שלי באימונים, אני מתחברת לדבריו של אהרון.

  1. הילה יקרה,

   תודה על התגובה והמילים הטובות.
   כיף לדעת שאת ממשיכה לשמור על קשר דרך הבלוג.

   אנחנו ממשיכים להתאמן במלוא המרץ כדי שנהיה בכושר ברגע שתחליטי לשוב 🙂

   להתראות.
   אלי

 4. Sensei is a remarkable man!Warm and kind. Once I was in Fukuoka in a taxi together with Sensei. I thought, Help, what are we going to talk about because of the language barrier. He started a conversation and we managed to understand each other. I will never forget it!

  1. Hi Arjan,

   Thanks for your reply. I am glad the blog goes as far as Holland 🙂

   Your story about the conversation with Sensei is wonderful. It shows that communication, like Aikido, is something far beyond words.

   Thanks for sharing.
   Eli

 5. הי,
  בביקורי האחרון, סוגנומה סנסיי התגלה לי, בנוסף למידות הטובות שפגשתי בעבר – מאיר פנים, רגיש, סקרן, תקשורתי, בעל חוש הומור ועוד – גם קצת כ"אמא פולניה". ההצעה שלו להביא ארוחת צהריים לחדר מדגימה זאת ב"גדול". שתי דוגמאות צנועות יותר: בסיום שיעור בבוקר קר במיוחד סנסיי דאג ש"לא יהיה קר" ברמה האישית. או לאחר שיעור בדוג'ו מרוחק הוא התעניין באופן פעיל באשר לאופן החזרה למלון.
  ביטויי דאגה אלה מפתיעים במיוחד לאור העובדה שבתרבות היפנית לא מצופה מאדם במעמדו לעסוק בפרטים (שוליים) כאלה.

  1. חנה שלום,
   תודה על השיתוף של חוויותייך האישיות.
   אני מזדהה עם תוכן תגובתך, אכן סנסאי הוא איש יוצא דופן ברגישות שלו וגם בתשומת הלב האישית שהוא מקדיש. הייתי מעז לומר שסנסאי הוא "איש של אנשים".
   תודה על התגובה ולהתראות.
   אלי

 6. אלי, ריגשת אותי מאוד!
  התמונה בה מצולמים שניכם מדברת בעד עצמה ואומרת הכל…

  בכל פעם אני לומדת ממך משהו נוסף – תודה על היותך מורה דרך משמעותי!

  1. מיכל שלום,

   אני שמח שהפוסט "נגע בך".
   לכבוד ולעונג לי הוא לצעוד איתך יחד במסענו המשותף בדרך האייקידו.
   תודה רבה על המילים הטובות והפרגון.

   להתראות.
   אלי

 7. אלי שלום,
  מענין מאד לשמוע שוב ושוב על סגולותיו של סנסאי. ללא ספק הוא אדם מיוחד במינו, רגיש ואיכותי. אולם, מהפוסט עולה מעט צליל של הערצה. לא שאני חולק על כך, אולם, היכן באה לידי ביטוי הפתיחות ? הלימוד ממקורות נוספים ? גם או סנסאי הגדול למד אצל מספר מורים, ולקח מכל מיני מסטרים עד שפיתח את האיקידו המודרני. וגם אצלו היתה אבולוציה. בהתחלה הוא היה חזק ונוקשה, ועם הגיל הפק להיות יותר רך וזורם (כך לפחות כתוב עליו). בסדנה האחרונה למדנו מהמורה שהגיע זויות חדשות של האיקידו, אחת מהן, מרתקת, ראינו בשיעור האחרון. הוא אמר בהלצה, ובכל צחוק יש אמת: אל תספרו לסוגנומה מה הראתי לכם, הוא לא ישלח אותי שוב לישראל.
  אגב – אהרון בדרך כלל מדבר שטויות 🙂 אבל אני מתחבר מאד להערה שלו לפוסט.
  להמשך לימוד, אבל גם חקירה, ביקורתיות והרחבת אופקים.
  יואב

  1. יואב שלום,
   תודה על התגובה המעמיקה.
   אני אכן מעריץ של סוגנומה סנסאי, מודה באשמה 🙂
   אינני רואה סתירה בין העובדה שאני מעריץ אותו כאדם לבין חקירה והתפתחות באייקידו. הדוגמה שאתה נתת, של נאקאמורה-שיהאן, שהוא תלמידו הישיר של סנסאי, ויחד עם זאת הוא ללא ספק חוקר ומתפתח כל הזמן. גם הבדיחה של נאקאמורה-סאן, שביקש שלא נספר לסנסאי על הטכניקות שהוא העביר, היא רק בדיחה. סנסאי מכיר את נאקאמורה-סאן היטב! ראייה לכך היא העובדה שנאקאמורה-שיהאן יגיע לישראל ביולי הקרוב להעביר את הסדנה השנתית.
   אני מצטרף לאיחולים שלך להמשך לימוד, חקירה והרחבת אופקים.
   ותודה רבה על הפרגון.
   להתראות.
   אלי

 8. אלי היקר
  אני קורא את מה שכתבת, ומרגיש רגש דומה מאוד לגביך. משהו שהוא הרבה יותר ממורה… הייתי קורא לזה מוזה.
  כבר שנים רבות אנחנו מכירים, ולאחרונה יצא לי לקבל ממך עזרה שלא ציפיתי לה, שהציגה בך שיקוף של הערכים שאתה כותב כאן עליהם, עם ההצעה להביא צהריים.
  הדרך שלך ניכרת בך ובסובבים אותך, כבוד גדול לי להכיר אותך, ובעיקר ללמוד ממך.
  אתה איש מדהים, נצור זאת.

  1. גיל יקירי,
   תודה רבה על המילים הטובות.
   זכות גדולה לי שאנשים מוכשרים ונפלאים כמוך בוחרים לצעוד איתי בדרך האייקידו.
   זכיתי!
   🙏

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פוסטים נוספים שאולי יעניינו אותך

טנקאן
הבלוג של אלי לרמן

טנקאן (Tenkan)

אחת הטכניקות הכי בסיסיות באייקידו נקראת טנקאן. הטכניקה הזו נראית פשוטה להפליא, אך כל מי שמתאמן יודע שיש בה עומק רב. מייסד האייקידו נהג לומר

המשך קריאה »