אני, המטאטא ואייקידו

אני, המטאטא ואייקידו

הרומן שלי עם אייקידו החל לפני 30 שנה. ראיתי סרטון והתרשמתי מהיכולת להפיל ולהביס את היריב בעזרת טכניקה חכמה. התחלתי להתאמן וקיבלתי מה שחיפשתי: מדריך כוחני, שעל גופם של חלק מתלמידיו היו סימנים לפגיעות שחוו במהלך האימונים. אחרי חודשיים פרשתי לאחר שנפגעתי בגב.
עברו שנים עד שהעזתי לחזור לאייקידו. היה לי מזל לפגוש את אלי, את אהרון ואת יובל, וכך החל מסע מדהים. איך המטאטא משתלב? עוד נגיע לזה.
בתחילת הדרך אייקידו היה התמודדות פיזית ונפשית. "הניצחון האמיתי זה הניצחון על עצמך" אומר פתגם יפני. כך היה בתחילת הדרך וכך זה עד היום, אבל עם הזמן נוסף אלמנט נוסף, ההכרה שלא מדובר באימון, ברכישת טכניקה, אלא במשהו הרבה יותר עמוק, במדריך לחיים, במורה דרך.
כעת לסיפור המעשה.
שבת שעברה הייתה שבת שהחלטתי להקדיש לטיפול בגינה. בתום השתילות, על הרצפה הצטברה כמות נכבדה של חול ואדמה.
מלא אנרגיות ניגשתי למטאטא והתחלתי לטאטא את הרצפה. תוך כדי התנועות קרה לי משהו מוזר. התחלתי לשים לב לתנועת המטאטא, לכיוון הסיבים, לדרך בה החול מצטבר ונע מצד לצד לפי תנועתי.
"תתבונן באוקה וקח שליטה על תנועתו" – הדהד לי בראש. התחלתי באופן מודע לבחון איך תנועה עם מינימום מאמץ משיגה את האפקט המרבי. פתאום לטאטא את הרצפה הפך לחוויה אחרת לחלוטין. לא רק תנועות לאיסוף החול אלא גם חשיבה על איך הגוף שלי מתאים את עצמו באופן מיטבי למטאטא.

אייקידו… חודר באופן מופלא לחשיבה, לאינטראקציה עם האנשים, להתמודדות יום יומית עם החיים.
המסע החל. כל יום נגלה משהו חדש, תובנה מיוחדת "טיפ לחיים" כפי שאהרון נוהג לומר.
הפעם זה היה רק מטאטא. מעניין מה יביא המחר…

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פוסטים נוספים שאולי יעניינו אותך

עמנואל קאנט
הבלוג של אלי לרמן

הגוף והנפש – מי חשוב יותר? סיפורו של עמנואל קאנט

(מתוך הספר: "נאקאמורה טמפו סנסאי"/ סאסאקי מאסנדו; תרגום מיפנית: אלי לרמן) עמנואל קאנט נולד בפרוסיה בשנת 1724. הוא נולד עם מחלת רככת קשה (מחלה בה העצמות אינן מתקשות ונוטות להתעקם) וכתוצאה ממנה גבו

המשך קריאה »
אוקמי
הבלוג של אלי לרמן

אוקמי 受身

החודש אנו מתמקדים בנושא "אוקמי". הפירוש של המילה ביפנית הוא: "אוקה" 受 – לקבל "מי" 身 – גוף כידוע, באייקידו אנו מתאמנים תוך החלפת תפקידים, ומחצית מהזמן אנו בתפקיד

המשך קריאה »
שיעור האייקידו הראשון שלי ביפן
בלוג חברי המרכז

שיעור האייקידו הראשון שלי ביפן

השיעור הראשון שלי באייקידו ביפן היה בפוקואוקה-דוג'ו, אחד מהדוג'ואים בהם התאמנו, וכידוע, אין כמו אהבה ראשונה. כבר אז התמלאתי חרדת-קודש למראה פוקואקה-דוג'ו. הדוג'ו ממוקם במבנה עץ

המשך קריאה »