להגיב בהתאם לנסיבות המשתנות

להגיב בהתאם לנסיבות המשתנות – הנקה וואזה

התרגול הבסיסי באייקידו אמור להוביל אותנו למקום בו נהיה מסוגלים להגיב במלוא האנרגיה למצב של התקפה ובה בעת לנשום נכון ולהישאר במרכז.

כידוע לכל מי שמתאמן אייקידו, בשיעורים התרגול הוא בדרך כלל על טכניקה בודדת ואנו משכללים את השליטה שלנו בטכניקה ועובדים על ליטוש, דיוק, נשימה, תזמון ועוד. במקביל, בכל שיעור אנו מתרגלים גם "ג'י-יו וואזה" ( Ji-yu Waza) או "טכניקה חופשית". המטרה בחלק זה של השיעור היא לצאת מהתבנית ולהגיע למצב בו אנו מבצעים טכניקה מבלי לחשוב על כך. השאיפה היא להגיע למצב בו הגוף פשוט זז והטכניקה "מתבצעת מעצמה".

ההתקפה של בן הזוג משתנה ואף בני הזוג עצמם מתחלפים תוך כדי אימון. בניית היכולת לבחור בשבריר שנייה את הטכניקה המתאימה לבן הזוג הספציפי ולהתקפה הנוכחית הינה חלק חשוב ומאתגר באימון.

לעיתים קורה שבחרתי טכניקה מסויימת ותוך כדי הביצוע אני מבין שהיא לא תצלח. למשל כאשר יש התנגדות של בן הזוג.

באייקידו, כמו בחיים, הגמישות והיכולת לשנות תוך כדי תנועה היא בעלת חשיבות עליונה. היכולת לבחור את הטכניקה המתאימה לזמן ולמקום, אך לא פחות חשוב מכך, היכולת לשנות כיוון, טכניקה או טקטיקה עפ"י הצורך, היא יכולת שלא ניתן להפריז בחשיבותה.

דרך האימון באייקידו אנו מנסים לאמן את עצמנו לא להיתקע ולא להיתפס לדברים. השאיפה היא לבנות את עצמנו כך שנהיה מוכנים בכל נקודה בזמן להגיב בהתאם למציאות המשתנה.

החיבור לחיי היומיום ברור מאליו: כמו באייקידו, גם בחיי היומיום, מי שנעול ומקובע יתקשה להגיב לנסיבות המשתנות. גמישות נפשית, או במילים אחרות היכולת להתאים את עצמי למציאות חדשה (לשינויים בעבודה, לשינויים אצל אנשים קרובים אליי ולכל שינוי אחר) היא תכונה הכרחית בכדי להתקיים בעולם שלנו המתאפיין בשינויים בלתי פוסקים. רק אדם בעל גמישות נפשית המתאים את עצמו לשינויים ימשיך להיות רלוונטי תמיד.

7 תגובות

 1. אהבתי את ההשוואה לחיי היום יום
  אני אתך בכל מובן הדבר ההשלכה לחיי יום יום תואמת את המציאות
  במיוחד מי שעובד עם אנשים שונים במהלך כל היום

 2. עופר שלום,
  תודה על התגובה. אני שמח שההשוואה לחיי היומיום תואמת את החוויה שלך. אני מניח שלך, כאדם העובד עם אנשים שונים במהלך כל יום, יש הרבה הזדמנויות לתרגל הנקה-וואזה.
  בברכת המשך צעידה מהנה בדרך.
  אלי

 3. לדעתי תרגול הנקא ואזה הוא שיוצר את ההבנה האמיתית של האיקידו. חברים תמיד שואלים: למה לעשות את התרגיל הזה מהאחיזה הזו ? או: אבל אם האוקה יתנגד / יתקשה / לא ישתף פעולה, התרגיל לא יצליח. כאשר תלמידים ברמה מספיק מתקדמת מתרגלים הנקא ואזה, אנו עונים על הרבה שאלות מציקות. האוקה התקשח – עוברים לתרגיל אחר, למקום שההתקשות פחות מפריעה. האוקה מתנגד – לוחץ למטה במקום "לזרום" כלפי מעלה – נשנה לתרגיל אחר כלפי מעלה. וגם נראה שמאותו מצב – אנו נדרשים לכל מגוון הטכניקות- שכן שכל "התנגדות" של האוקה עלולה להיות בכיוון אחר, ואז טכניקה אחרת תתאים כדי להתאים עצמנו לכיוון ההתנגדות. אני חושב שמאוד יתרום לשלב יותר הנקא ואזה באימונים.

 4. יואב שלום,
  אני מסכים עם האבחנה שלך שתרגול הנקה-וואזה תורם רבות להבנת האייקידו. היכולת שלנו לשנות את הטכניקה בהתאם לנסיבות היא אכן יכולת שחשוב לתרגל.
  השילוב של הבנת טכניקות הבסיס ובמקביל פיתוח היכולת לשלב ביניהן בהתאם לנסיבות היא הכיוון שאליו אנו שואפים להתפתח.
  תודה על התגובה.
  להתראות.
  אלי

 5. חושבת שלא ללכת ראש בראש אלא לזרום זו נוסחא עמוקה, שהמאמצה לא יפגע. לפעמים, העקשנות והגאווה מרגיש לנו כחוף מבטחים, אך לבסוף למי שזז הצידה ומפנה מקום לדרכים ומחשבות חדשות, מגיע הפיתרון ממקור בלתי צפוי. לעיתים רבות אנחנו מתקשים ומתקבעים על דרך מסויימת הנראית לנו שהיא המגינה השומרת והבטוחה לנו. ישנה רתיעה מלזוז הצידה פן נפגע.

  1. מור יקרה,
   מאוד מזדהה עם מה שכתבת. הרתיעה הבסיסית משינוי מוכרת לרובנו. היכולת להבין שהגיעה העת לשנות ולא פחות מכך לעשות שינוי היא יכולת שלא ניתן להפריז בחשיבותה.
   מצד שני, היכולת להבדיל בין מצב שבו כדאי להתמיד ולנסות למרות הקושי לבין מצב שבו כדאי לשנות כיוון היא אולי היכולת החשובה.
   לעניות דעתי דרך האייקידו אנו אמורים לחדד את הרגישות ויכולת האבחנה שלנו, כך שנשכיל להבדיל באיזה מהמצבים מדובר.
   שנה טובה ומבורכת, שנת בריאות טובה וגמישות מחשבתית.
   להתראות.
   אלי

 6. You are talking about Henka waza in Aikido. You transform it in a beautiful manner to daily life. And yes we need to adapt to current situations and have to change all the time in in the mids of a proces. In Aikido Henka waza is part of free movement and therefor in reach for people who are doing Aikido for a long time. It is part of transition from basic to free. Or, as Suganuma Sensei says part of Kasha Yosho and Sosho, the three stages of calligraphy. In Aikido also the terms Sh Ha ri are commonly used. Henka waza is definitely in the Sosho or Ri part of the aikido path. It always stays very difficult part of the training. In life you can tell it is difficult as well. In COVID there are made a lot of mistakes and we have to adapt constantly. But in the end we all try our best and that is all that counts!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פוסטים נוספים שאולי יעניינו אותך

מה שחשוב זה האופי
בלוג חברי המרכז

מה שחשוב זה האופי, האישיות

כאשר מדובר באנשים, מהו הדבר החשוב ביותר? יידע? כישרון? תארים אקדמיים? מעמד חברתי? כסף? כמובן שכל אלה חשובים ועדיף שיש אותם על שאינם. אבל, חשוב

המשך קריאה »
קודם זוז בעצמך
הבלוג של אלי לרמן

קודם זוז בעצמך!

באייקידו ישנו עקרון חשוב האומר: כאשר אתה רוצה להזיז את בן הזוג, ראשית זוז בעצמך. כאשר בן הזוג אוחז את ידנו בחוזקה, הנטייה הטבעית היא

המשך קריאה »