טקס תה

טקס תה

בעיר פוקואוקה יש בית תה מדהים השוכן בגן יפני נהדר. גרתי בעיר במשך שש וחצי שנים וביקרתי בה פעמים רבות לאחר מכן אך מעולם לא ידעתי על המקום. גילית אותו הפעם. אין כמו חברים טובים!

בית תה בפוקואוקה

הגענו לשם והשתתפנו בסדנת הכנת תה שהועברה למקומיים. יחד איתנו הגיעו עוד 3 חברים יפנים מהדוג'ו כך שהיה רוב מוחלט לאנשי אייקידו בתוך הקבוצה הקטנה.

את הסדנה הדריכה מורה בשם תודה-סנסאי. כשהסברתי לה את משמעות שמה בעברית לא היה גבול לשמחתה 🙂

בבית התה עם תודה סנסאי

ההדרכה הייתה מגוונת וכללה טיפים להכנת תה ירוק בבית. כמובן שהתנסינו גם אנו בהכנת התה והיה מרתק. גם חברינו היפנים הודו שאת רוב הדברים שנאמרו הם שומעים לראשונה. רווח לי 🙂

במהלך הסדנה אמרה המורה מספר משפטים שנחרתו לי במיוחד. אני לא מצטט מילה במילה אבל זו הייתה רוח הדברים: "טקס התה כולל כללים רבים ויש דגשים שונים בכל בי"ס. המורים לטקס תה יכולים לגעור בתלמיד האם מסובבים את הקערית פעם אחת או פעמיים, האם הסיבוב לכיוון השעון או נגדו וכולי. אבל בסופו של דבר, כאשר שואלים אותי מהי המשמעות העליונה של טקס התה הייתי אומרת שזו תקשורת בין אנשים. אנו יושבים יחד, עוצרים לרגע ממרוץ החיים, נהנים מהרגע הזה, ומשתדלים לשים לב לפרטים. המודעות לעצמנו, לאנשים שסביבנו, לעונה בשנה, למקום, לתחושות ולטעמים".

ממתקים בטקס תה

הייתה חוויה יפנית מסורתית מרתקת.

תמונת סיום טקס תה עם כל המשתתפים

תודה לתודה-סנסאי על השיעור המרתק בטקס התה ובתקשורת בין אנשים.

 

9 תגובות

 1. "תקשורת בין אנשים. אנו יושבים יחד, עוצרים לרגע ממרוץ החיים, נהנים מהרגע הזה, ומשתדלים לשים לב לפרטים. המודעות לעצמנו, לאנשים שסביבנו…." אייקידו.
  תודה על רשומה מעניינת.

 2. שלום זאב,
  תודה על התגובה.
  בהחלט, גם אני מרגיש שהחיבור לאייקידו מתבקש.
  בברכת שבוע טוב.
  אלי

 3. המקום נראה קסום.
  הממתקים נראים כמו סבונים חמודים 🙂
  מציעה בשתייה הבאה להשיק גם את שתיית התה!

  1. יאנה שלום,

   המקום אכן קסום, הממתקים חמודים וטעימים, והרעיון שלך מצוין: בהחלט אפשר להוסיף תה ל"שתייה" הקרובה 🙂

   תודה על התגובה.
   חג שבועות שמח!
   אלי

 4. תחליף את המבנה היפני המסורתי באוהל בדואי ותקבל בדיוק את אותם מנהגים ואת אותו הרעיון של " תקשורת בין אנשים ".( ואת זה אני אומר מנסיון אישי מרתק )

  1. יובל שלום,
   אני בהחלט מזדהה עם התובנה שלך שמהות הדברים זהה בכל התרבויות. בסופו של דבר זו התקשורת בין אנשים ורק התפאורה והמנהגים משתנים.
   יחד עם זאת, ברשותך, אני מעדיף את המבנה היפני המסורתי ולא מחליף באוהל בדואי 🙂
   תודה על התגובה.
   להתראות.
   אלי

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פוסטים נוספים שאולי יעניינו אותך

אייקידו מתחיל במקום שבו התנגשת
הבלוג של אלי לרמן

אייקידו מתחיל במקום שבו התנגשת

במהלך שנותיי ביפן, למדתי מסוגנומה סנסאי אייקידו. אבל, הוא תמיד הזכיר לנו: "אייקידו חייב להיות חלק מהחיים. החוכמה היא לעשות אייקידו בחיים!" אני זוכר שבתחילה לא הבנתי מה הקשר. איך אומנות לחימה קשורה לחיים?

המשך קריאה »
אם הקרובים ישמחו...
הבלוג של אלי לרמן

אם הקרובים ישמחו…

בעת ביקורנו ביפן, במהלך אחד השיעורים, סיפר סוגנומה סנסאי שכאשר הוא ביקר לראשונה בישראל, יצא לו להציץ לחדר העבודה שלי, והוא הופתע שמעל שולחן העבודה

המשך קריאה »