סוגנומה סנסאי

מוריטו סוגנומה סנסיי

מוריטו סוגנומה סנסאי

נהוג להתחיל דפי מידע על מורים גדולים בתואר הפורמאלי של המורה: מאסטר סוגנומה, דאן-8 אייקיקאי (הדרגה הגבוהה ביותר בעולם המוענקת כיום). זה מרשים, אבל קצת יבש.

 

אני מבקש לספר על סוגנומה סנסאי מהזוית האישית שלי, אם תרצו "סנסאי ואני". בשנת 1989 הגעתי לדוג'ו של סוגנומה סנסאי בעיר פוקואוקה ביפן. הוא היה בן 47 ואני בן 23. הגעתי כי רציתי ללמוד אומנות לחימה, להיות לוחם קטלני, סמוראי ישראלי. סנסיי קיבל אותי להיות תלמידו, ומעולם לא נתן לי להרגיש שהחיפוש שלי הוא ילדותי. כל שאלה ששאלתי נענתה תמיד בכבוד מלא. בתחילה היו אלה שאלות לגבי הטכניקה. מאחר ולא ידעתי יפנית כמעט בכלל, התקשורת הייתה בעיקר פיזית, הוא נהג להראות לי את הטכניקה ואני למדתי מחיקוי.

בהדרגה החלה השפה היפנית שבפי להשתפר והתחלתי להבין את הנאמר, גם דברים שנאמרו לי באופן אישי וגם קטעי קריאה שסנסאי נהג לקרוא בשיעוריו. נחשפתי לעולם חדש, והמילים ליוו אותי גם ימים רבים לאחר שהסתיים השיעור בדוג'ו.

מבחינתי האישית סוגנומה סנסאי הוא הרבה יותר ממורה לאייקידו. אם אמנה את תאריו אז ניתן לציין שהוא מבכירי המורים לאייקידו בעולם, דאן-8 אייקיקאי, אחד מהאחרונים שזכו להיות תלמידים ישירים של המייסד, או-סנסאי. הוא גם מורה לקליגרפיה ולזן. אבל מעל הכל הוא מבחינתי מורה לחיים. סנסאי רואה באייקידו, בזן ובקליגרפיה דרכים לשיפור חיינו. במהלך שיעור זאזן שהעביר בישראל, נשאל "מהי מטרת האימון בזן?" ותשובתו הייתה:
"להיות אחד עם מה שאנו עושים". התשובה הזו, קצרה וקולעת, כוללת בתוכה את ראיית עולמו של סנסאי, שתוצאות האימונים שלנו באייקידו ובכל האומנויות הקשורות ל"דרך", אמורות לבוא לידי ביטוי בחיי היומיום. מי שמתאמן באימוני אייקידו יתחזק מבחינה פיזית, זהו תהליך טבעי, אבל השינוי בחיי היומיום, שהוא חלק חשוב לא פחות, מצריך רצון לשינוי ומודעות של האדם עצמו.

אומרים שיש מורים רבים בעולם בכל תחום, אך יש מורים מעטים לחיים. אני מרגיש בר-מזל על שזכיתי לפגוש במאסטר סוגנומה, והעובדה שהוא נותן את חסותו לדוג'ו שלנו ואף מגיע לישראל באופן קבוע ממלאת אותי בגאווה.

נקודות ציון עיקריות בחייו של מוריטו סוגנומה סנסאי:

סוגנומה סנסאי נולד בשנת 1942 במחוז פוקושימה, יפן. לאחר שסיים את לימודי התיכון התקבל ללימודים באוניברסיטה בטוקיו. במהלך לימודיו באוניברסיטה עסק בקפיצה במוט אך לאחר שחלה נאלץ לפרוש מלימודיו. סנסאי החלים ונרשם מחדש לאוניברסיטה אחרת בטוקיו. במהלך לימודיו, בשנת 1963, החל להתאמן אייקידו במסגרת מועדון האייקידו באוניברסיטה בה למד. המורה האחראי שם היה טאמורה סנסאי (שלימד אחר כך שנים רבות בצרפת).

בשנת 1967 התקבל סנסאי כאוצ'י-דשי ("תלמיד פנימי" או "תלמיד ישיר") של המייסד (או-סנסאי). סוגנומה סנסאי הוא בין התלמידים האחרונים שזכו ללמוד ישירות מהמייסד.

בשנת 1970, שנה לאחר פטירתו של המייסד, נשלח סוגנומה סנסאי ע"י דושו (ראש השיטה בעת ההיא) לקיושו, האי הדרומי ביפן, להפיץ את האייקידו מטעם הומבו-דוג'ו. בשנת 1970 עמדה אוכלוסיית האייקידו בקיושו על 20 איש.

בשנת 1981 פוגש במורה לזן אומדה זנג'י והופך לתלמידו. מאז, במשך עשרות שנים, משלב אימוני זאזן במקביל להוראת אייקידו. כיום מלמד סנסאי שיעורי זאזן אחת לחודש בדוג'ו המרכזי שלו ביפן.

בשנת 1997 הגיע לישראל בפעם הראשונה ללמד סדנת אייקידו ומאז מגיע לישראל באופן קבוע להעביר סדנאות. סנסאי ביקר בישראל 8 פעמים עד כה (ביולי 2011 היה ביקורו האחרון).

כיום עומד סוגנומה סנסאי בראש "שוהייג'וקו דוג'ו", מלכ"ר המאגד בתוכו למעלה מ 110 דוג'ואים שונים, עם למעלה מ 3,000 מתאמנים ברחבי העולם. סנסאי מעביר סדנאות אייקידו באופן קבוע ברחבי העולם: הולנד, נורווגיה, סין. קנדה וכמובן בישראל.

סנסאי פרסם לאורך השנים מספר ספרים בנושאי אייקידו, זן, בריאות והגישה הנפשית הנכונה. כמו כן, הוציא מספר סרטי וידאו מקצועיים ללימוד והדרכת אייקידו.

סוגנומה סנסאי בעל דרגת דאן-8 אייקיקאי (הדרגה הגבוהה ביותר בעולם המוענקת כיום).

סוגנומה סנסאי משמש דירקטור בהנהלה העליונה של פדרציית האייקידו של כלל יפן ( All Japan Aikido Federation)

נשוי, אב לשלושה וסבא לנכד אחד.

‪Google+‬‏
תפריט|Menu