נישין-קאן

מקור השם

שמו של ביה"ס שלנו הוא "המרכז הישראלי לאייקידו נישין-קאן". מה זה נישין-קאן? "קאן" משמעו בית ספר. "נישין" – משמעו "יום חדש". וביחד: ביה"ס של היום החדש. השם הוענק לדוג'ו שלנו על ידי סוגנומה סנסיי עם היווסדו בשנת 1997. מספרים על קיסר סיני שעשה את האמרה הזו למוטו של חייו. בכדי להזכיר לעצמו שכל יום הוא יום חדש, וכי היום אינו המשך של יום אתמול, חצב הקיסר את המילים הללו בקערת האבן בה היה רוחץ את פניו בכל בוקר.

ביהדות מקובל כי במהלך השינה הנשמה מסתלקת מהגוף ועם היקיצה שבה אליו. המילים הראשונות שיהודי אומר בבוקר הן: "מודה אני לפניך מלך חי וקיים שהחזרת בי נשמתי בחמלה. רבה אמונתך".

גם המסורת היהודית וגם הרעיון של "נישין" או "יום חדש" מכוונים אותנו לאותה הבנה בסיסית של החיים: אל לנו לקום בבוקר בהרגשה של: "ע-ו-ד יום מתחיל" אלא להזכיר לעצמנו כי בחרו להעניק לנו עוד יום. היכולת לקום בבוקר ובאמת להרגיש רגשות תודה עמוקים: קיבלתי במתנה יום חדש!

העובדה שהקיסר הסיני חצב את המילים בכיור האבן שלו, כמו העובדה שביהדות חוזרים בכל בוקר על הטקסט "מודה אני" מוכיחות שהאופי האנושי מתנגד לרעיונות הללו, ושעל כל אחד מאיתנו יש לעמול קשה ולהילחם באופי האנושי הבסיסי בכדי להתקרב אל ההוויה הזו של "יום חדש". זו עבודה יום-יומית שאמורה להזכיר לנו את הגישה הנפשית הנכונה, גישה של תודה עמוקה. אפשר למצוא נחמה בעובדה שבמשך אלפי שנים אנשים חכמים מישראל ועד סין עמלים קשה על מנת להפוך את הרעיון הזה לחלק מהוויית קיומם. הדבר מראה שזהו אתגר אנושי אמיתי, זו מלחמה ראויה של כל אדם ואל תיפול רוחנו אם גילינו שאיננו מצליחים בקרב. זהו קרב קשה, שאם לא כך, האם היה הקיסר הסיני טורח לחצוב המילים בקערת האבן?

השם "נישין-קאן", שכאמור הוענק למרכז על ידי מאסטר סוגנומה, מעיד על הגישה הייחודית של המאסטר לאייקידו: אייקידו הוא חלק מהחיים, והתקדמות בדרך האייקידו אמורה להיות שזורה בחיי היום-יום. הרבה יותר מאשר טכניקות להגנה עצמית, מאסטר סוגנומה מזמין כל אחד מאיתנו למסע מרתק להכיר את עצמו. אנו במרכז הישראלי לאייקידו נישין-קאן עושים כמיטב יכולתנו להיות ראויים לשם "יום חדש" ולהתקרב ולו במעט לאידיאל הזה.

קישור לפוסט 'כל יום הוא יום חדש'

‪Google+‬‏
תפריט|Menu